168 UAlbany Student-Athletes Named to America East Honor Roll

168 UAlbany Student-Athletes Named to America East Honor Roll

BOSTON – The University at Albany placed 168 student-athletes on the America East’s Winter/Spring Honor Roll, the conference offices announced Thursday.  Among the honorees, 93 earned Commissioner’s Honor Roll recognition.

 

A total of 61 percent of UAlbany’s winter and spring season student-athletes recorded a grade point average of 3.0 or higher, earning a spot on the America East Honor Roll.  Student-athletes with a GPA of 3.5 or higher earn a spot on the Commissioner’s Honor Roll. 

 

Women’s basketball saw 75 percent of its players named to the Honor Roll, the highest percentage among UAlbany teams. 

 

In total, 1,531 America East student-athletes earned a spot on the Winter/Spring Honor Roll.  The number represents 68.3 percent of the student-athlete population within the conference, marking a new record for the second-straight year.  For the full year, over 70 percent of America East student-athletes earn a spot on the seasonal Academic Honor Roll.

 

Academic Honor Roll (3.0+)

 

Reece Brooks, Jr., Men’s Basketball

Ahmad Clark, Jr., Men’s Basketball

Nick Fruscio, Jr., Men’s Basketball

Brent Hank, Fr., Men’s Basketball

Rayshawn Miller, Sr., Men’s Basketball

 

Khepera Stokes, Jr., Women’s Basketball

De’jah Williams, So., Women’s Basketball

 

Pat Barrow, Jr., Men’s Lacrosse

Ashton Bradley, So., Men’s Lacrosse

Alex Brown, Sr., Men’s Lacrosse

Kyle Casey, So., Men’s Lacrosse

Connor Filipowski, Jr., Men’s Lacrosse

Connor Flood, Gr., Men’s Lacrosse

Doug Goldsmith, Jr., Men’s Lacrosse

Tanner Hay, Fr., Men’s Lacrosse

Tommy Joyce, So., Men’s Lacrosse

Steve Ramirez, So., Men’s Lacrosse

Zane Sands, Fr., Men’s Lacrosse

Nate Siekierski, Jr., Men’s Lacrosse

Matthew Spahr, Jr., Men’s Lacrosse

Sam Swingruber, Fr., Men’s Lacrosse

Noah Taylor, Sr., Men’s Lacrosse

 

Jordan Assad, Jr., Women’s Lacrosse

Teagan Canning, Fr., Women’s Lacrosse

Cheyenne Clark, So., Women’s Lacrosse

Kendra Harbinger, So., Women’s Lacrosse

Hannah Newman, Jr., Women’s Lacrosse

Clare Nothnagle, Fr., Women’s Lacrosse

Kathryn Sancilio, So., Women’s Lacrosse

Ivy Santana, Fr., Women’s Lacrosse

Bridget Simmons, So., Women’s Lacrosse

Victoria Tsangaris, Jr., Women’s Lacrosse

 

Khalid Armstrong, Fr., Men’s Track & Field

James Ball, Sr., Men’s Track & Field

Robert Blue, Fr., Men’s Track & Field

Malik Boyd-Postell, So., Men’s Track & Field

Adam Bush, So., Men’s Track & Field

Matthew Campbell, Gr., Men’s Track & Field

Jamel Edwards, Fr., Men’s Track & Field

Adrian Mitchell, Jr., Men’s Track & Field

Osiris Nicholson, Sr., Men’s Track & Field

Christopher Perillo, Jr., Men’s Track & Field

Charlie Ragone, Jr., Men’s Track & Field

Dominic Reid, Jr., Men’s Track & Field

Joey Somerville, Jr., Men’s Track & Field

Austin Sperl, Sr., Men’s Track & Field

Omahri Sturdivant, Jr., Men’s Track & Field

Alex Velasquez, Jr., Men’s Track & Field

 

Amanda Chambers, So., Women’s Track & Field

Jahari Coleman, Jr., Women’s Track & Field

Venique Harris, Sr., Women’s Track & Field

Jonel Lacey, Jr., Women’s Track & Field

Holly Machabee, Jr., Women’s Track & Field

Chidinma Matthew, So., Women’s Track & Field

Alexandria Payne, Fr., Women’s Track & Field

Hannah Reinhardt, Jr., Women’s Track & Field

Naomi Rowe, So., Women’s Track & Field

Alexis Trott, Jr., Women’s Track & Field

 

Anastasia Pennacchio, Jr., Softball

Taylor Light, Sr., Softball

Kelly Spear, Sr., Softball

Shaye Swiatek, Softball

Aliyah Wade, Sr., Softball

 

Josh Abbensetts, Fr., Baseball

Quinten Cooleen, Fr., Baseball

Anthony Germinerio, Fr., Baseball

Nick Kondo, Jr., Baseball

Patrick Lagravinese, Sr., Baseball

Josh Loeffler, So., Baseball

Brad Malm, So., Baseball

Brendan Smith, Sr., Baseball

Alex Thul, Jr., Baseball

Chris Turco, So., Baseball

Marc Wangenstein, Jr., Baseball

Michael Whalen, Fr., Baseball

 

Commissioner’s Honor Roll (3.5+)

 

Sasha French, So., Men’s Basketball

Nikola Jerotic, Fr., Men’s Basketball

Adam Lulka, Fr., Men’s Basketball

 

Chyanna Canada, Sr., Women’s Basketball

Patricia Conroy, So., Women’s Basketball

Lucia Decortes, Fr., Women’s Basketball

Heather Forster, Sr., Women’s Basketball

Kyara Frames, So., Women’s Basketball

Amanda Kantzy, Sr., Women’s Basketball

Alexi Schecter, Jr., Women’s Basketball

 

Alex Burgmaster, So., Men’s Lacrosse

Aidan Conlon, So., Men’s Lacrosse

Erik Dluhy, Sr., Men’s Lacrosse

Matt Eccles, So., Men’s Lacrosse

Sean Gleason, Jr., Men’s Lacrosse

Austin Jones, So., Men’s Lacrosse

Michael Kozar, So., Men’s Lacrosse

Steven Kunz, Jr., Men’s Lacrosse

Colyn Lyons, Jr., Men’s Lacrosse

Jakob Patterson, Jr., Men’s Lacrosse

Matt Perla, Sr., Men’s Lacrosse

Peter Schwab, So., Men’s Lacrosse

Owen Weathersby, Fr., Men’s Lacrosse

Corey Yunker, Fr., Men’s Lacrosse

 

Ally Alliegro, So., Women’s Lacrosse

Mara Bureau, Jr., Women’s Lacrosse

Hailey Carroll, Fr., Women’s Lacrosse

Katherine Chiarella, Fr., Women’s Lacrosse

Kadi Futia, Fr., Women’s Lacrosse

Cailey Haynes, Fr., Women’s Lacrosse

Imani Hedgeman, Jr., Women’s Lacrosse

Julia Imbo, So., Women’s Lacrosse

Ava Katinas, So., Women’s Lacrosse

Erin Leghart, Jr., Women’s Lacrosse

Jordyn Marr, Jr., Women’s Lacrosse

Georgia Schneidereith, Jr., Women’s Lacrosse

Abby Stack, So., Women’s Lacrosse

Sam Tortora, Jr., Women’s Lacrosse

Paige Werlau, Jr., Women’s Lacrosse

 

Calvin Butlak, Sr., Men’s Track & Field

David Carlson, Sr., Men’s Track & Field

Evan DeGraw, Jr., Men’s Track & Field

Jowell Dixon, Fr., Men’s Track & Field

Kyle Gronostaj, Gr., Men’s Track & Field

Matthew JeanPierre, Jr., Men’s Track & Field

Matthew LeLiever, Sr., Men’s Track & Field

Jon Messler, Jr., Men’s Track & Field

Garfield Napier, So., Men’s Track & Field

Bryan Nicholson, So., Men’s Track & Field

Nassim Ramdani, Fr., Men’s Track & Field

Najee Taylor, Gr., Men’s Track & Field

James Tierney, Jr., Men’s Track & Field

Dawshawn Williams, So., Men’s Track & Field

 

Tara Belinsky, Gr., Women’s Track & Field

Maddy Brogan, So., Women’s Track & Field

Kait Butterfield, So., Women’s Track & Field

Amiynah Campbell, Sr., Women’s Track & Field

Adelaide Cooke, So., Women’s Track & Field

Nicole Dodrill, Jr., Women’s Track & Field

Samantha Ferrero, Sr., Women’s Track & Field

Noreen Guilfoyle, Fr., Women’s Track & Field

Anika Hibbard, Sr., Women’s Track & Field

Letti Hibbard, Sr., Women’s Track & Field

Stephanie Hyde, Fr., Women’s Track & Field

Chibugo Ike, Sr., Women’s Track & Field

Kelly Iocca, So., Women’s Track & Field

Asia Jinks, So., Women’s Track & Field

Colleen Maloney, Gr., Women’s Track & Field

Mecca Muamba, So., Women’s Track & Field

EJ Onah, Fr., Women’s Track & Field

Tori Reid, Jr., Women’s Track & Field

Brenda Santana, Fr., Women’s Track & Field

Cara Sherman, Sr., Women’s Track & Field

Lundy Spinner, Sr., Women’s Track & Field

Victoria Stoffel, Sr., Women’s Track & Field

 

Kelly Barkevich, Jr., Softball

Courtney Courtade, Sr., Softball

Katie Falotico, So., Softball

Chelsea Henige, Sr., Softball

Maranda Jimenez, So., Softball

Chloe Lewis, Fr., Softball

Amanda Mosall, Jr., Softball

Melissa Nealon, Jr., Softball

Sarah Petzold, Sr., Softball

Celeste Verdolivo, Sr., Softball

 

Jason Bottari, Fr., Baseball

Matt Codispoti, Sr., Baseball

Jack Depaulo-Boisvert, Fr., Baseball

Will Feil, Fr., Baseball

Josh Gurnack, So., Baseball

Connor Morrisroe, So., Baseball

Peter Torres, Sr., Baseball

Dan Yankowski, Jr., Baseball